Stan zapalny może toczyć się w ciele człowieka w różnych miejscach. Uszy są bardzo na to narażone, ze względu na swoje umiejscowienie i funkcję jaką pełnią. Czasem wystarczy zapomnieć czapki, niedostatecznie wytrzeć wodę ze środka ucha czy wyjść na zimny wiatr, żeby odczuwać nieprzyjemne tego skutki. Co jednak zrobić, kiedy pojawi się stan zapalny ucha zewnętrznego? Jak właściwie zareagować, żeby pozbyć się przykrych dolegliwości?
Stan zapalny ucha zewnętrznego – objawy
Stan zapalny ucha może dotyczyć jego części wewnętrznej lub zewnętrznej. Jeśli chodzi o część zewnętrzną, dotyka ona przeważnie błony bębenkowej, małżowiny usznej i kanału słuchowego. Proces zapalny jest lepiej widoczny, więc łatwiej postawić diagnozę i podjąć działania zmierzające do pozbycia się problemu. Z czego zaś może on wynikać i czym objawia się zapalenie ucha zewnętrznego? Powodem może być infekcja wirusowa, bakteryjna lub grzybicza, a charakterystyczne objawy to gorączka, problemy ze słuchem, a także kłucie w uchu. Ból może być silny i promieniować aż do żuchwy. Objawem może być również świąd i wydzielina z ucha, a także uczucie jego rozpierania. Skóra może być zaczerwieniona. Mogą się na niej pojawić nawet surowiczo-krwiste wypryski.
Stan zapalny ucha zewnętrznego – kuracja
Kuracja likwidująca zapalenie ucha zewnętrznego uzależniona jest od tego, jaka jest dokładna przyczyna pojawienia się choroby. Inaczej będziemy postępować w przypadku zakażenia bakteryjnego, a inaczej grzybiczego. Przede wszystkim chore ucho nie powinno być moczone, ale za to regularnie czyszczone. Konieczne jest też stosowanie leków przepisanych przez lekarza i unikanie przeciągów. Warto sięgnąć po środki uśmierzające ból, a także zastosować ciepłe okłady, które również pomogą w pozbyciu się nieprzyjemnego kłucia. Istnieją specjalne środki medyczne, które mogą pomóc w oczyszczeniu ucha i pozbyciu się bólu. Warto je zastosować w przypadku infekcji czy podrażnień. Kiedy kuracja się powiedzie, należy odpowiednio dbać o ucho, by choroba nie powróciła.